Woda 2014dodano: 01-07-2014

Pod takim kryptonimem odbyły się ostatniego dnia czerwca, największe manewry służb ratowniczych z powiatu świdnickiego. Organizatorem ćwiczeń był Komendant PSP ze Świdnicy. Nasz udział związany jest z terytorialnym zasięgiem działania WOPR Wałbrzych, obejmującym powiaty wałbrzyski i świdnicki, właśnie. Dlatego też wystawiliśmy drużynę ratownictwa wodnego, płetwonurkowego, wysokościowego i medycznego.

Oczywiście zaczęliśmy od przygotowania sprzętu i wodowania łodzi,

po czym jeszcze raz powtórzyliśmy scenariusz działań.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, kierownictwo dokonało odprawy oddziałów i drużyn ratowniczych.

Scenariusz zakładał, ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego,

polegające na doskonaleniu technik używania podręcznego sprzętu ratowniczego,

podejmowaniu osób z wody do jednostek pływających i holowania za pomocą kołowrotów.
W wieży technicznej ćwiczono ewakuację osób poszkodowanych przy użyciu technik linowych.

Wszystkie działania zabezpieczone były przez ratowników medycznych będących cały czas na pierwszej linii ćwiczeń.

Stałym elementem jest też trening współpracy służb nawodnych z zespołem płetwonurków,

którzy prowadzą poszukiwania osób i przedmiotów znajdujących się pod wodą.

Na manewry składały się też ćwiczenia z zakresu działań przeciwpowodziowych, technik linowych na wodach szybko płynących oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oczywiście po wykonaniu poszczególnych ćwiczeń, składających się na całość manewrów, przyszedł czas na podsumowania i refleksje.

Biorąc pod uwagę ilość zaangażowanych sił, mnogość zadań i wysoki poziom uczestników, śmiało można stwierdzić, że były największe manewry na wodzie w naszym regionie. Jak dla nas, bardzo udane.