Manewrydodano: 28-07-2013

Na żwirowni w Jaworzynie Śląskiej, odbyły się manewry ratownictwa wodnego, zorganizowane przez WOPR Wałbrzych, PSP i OSP z terenu Powiatu Świdnica. Nasza grupa odpowiedzialna była za zabezpieczenie i przeszukiwanie dna zbiornika wodnego.

Najpierw trzeba było zwodować sprzęt pływający

oraz przygotować sprzęt ratowniczy, którego trochę było.

Nad wszystkim oczywiście czuwał profesjonalny zespół ratowników WOPR, pod komendą samego szefa Romana.

Po zakończeniu przygotowań, mogliśmy przystąpić do wstępnego rozpoznania zbiornika. Łączy się to oczywiście z wejściem do wody, co nas jako nurków zawsze niezmiernie cieszy.

Manewry miały na celu przypomnienie i utrwalenie technik w ratownictwie wodnym przez członków zastępów zarówno państwowej jak i ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Świdnica.

Ćwiczenia odbywały się równocześnie na lądzie i wodzie, co sprawiało wrażenie realności akcji ratowniczo-poszukiwawczej.
Z brzegu ćwiczono techniki rzutu kołem ratowniczym, wejście do wody, dopłynięcie do tonącego, holowanie i asekurację ratownika. Nie obyło się też bez udzielenia pierwszej pomocy tonącemu, co w przypadku umiejętności strażaków, było tylko "formalnością".

Na wodzie zastępy ratownicze ćwiczyły podejmowanie tonącego do łodzi, przeszukiwanie dna za pomocą sonaru, współpracę z sekcją płetwonurków oraz techniki pływania sprzętem wodnym.

Po zakończeniu części praktycznej, przyszedł czas na podsumowania, teorię, ustalenie kolejnego terminu ćwiczeń. Wszystko przy pysznych kiełbaskach z grilla, serwowanych przez Strażaków z OSP.

Manewry można uznać za udane, aczkolwiek im więcej "potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju". Kolejne manewry na koniec lata...