Akcja w sztolni Friedrich Wilhelmdodano: 12-05-2014

Sekcja nurkowa naszego Stowarzyszenia brała udział w wizji lokalnej sztolni Friedrich Wilhelm, zorganizowanej przez Biuro Zarządzania Kryzysowego UM Wałbrzych.

Sekcja nasza wchodząca w skład drużyny ratowniczo-płetwonurkowej WOPR, wspólnie z jednostkami PSP JRG Wałbrzych, służbami geologicznymi i inżynieryjnymi przeprowadziła ćwiczenia, w ramach których dokonano oceny stanu technicznego i drożności sztolni odwadniającej nieczynne wałbrzyskie kopalnie.

W związku z potencjalnym zagrożeniem gazowym w sztolni, akcja przeprowadzona była według procedur PSP, tak jak w warunkach realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ratowników.

Po otwarciu do środka najpierw skierowano ratowników z sekcji PSP, celem określenia realnego zagrożenia gazami występującymi w sztolni.

Po dokonaniu pomiarów i ocenie stanu zagrożenia, pozostałe służby, przystąpiły do wizji lokalnej sztolni.

W trakcie prowadzonej akcji nie stwierdzono obecność gazów niebezpiecznych. Zaobserwowano jednak duży zakres procesów korozyjnych, które mogą powodować różnego rodzaju reakcje chemiczne.

Tak więc zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, było jak najbardziej wskazane. W niektórych odcinkach niezbędne było użycie aparatów powietrznych ze względu na niski poziom tlenu.

Cała akcja trwała nieco ponad dwie godziny dając możliwość koordynacji działań poszczególnych służb ratowniczych jak i materiał do analizy dla służb geologicznych i inżynieryjnych.

Dzięki takim akcjom, odpowiednie służby mogą w przyszłości zminimalizować ryzyko katastrof, związane z ewentualnym szkodami górniczymi jakie pozostały po setkach lat eksploatacji wałbrzyskich złóż węglowych.